Jsme lepší než konkurence
(oblast Třinecka, Jablunkovska a Českého Těšína)

Střešní okna

www.oknadverekapsia.cz » PLASTOVÁ OKNA » Střešní okna


 

 

 

 

 

 

Doporučujeme střešní okna                                                                                              

 

Typy střešních oken

Střešní okna se musí nejen snadnou používat, ale musí být funkční a bezpečná. Konstrukce oken by měla zajistit, aby okno dostatečně prosvětlovalo místnosti přirozeným světlem a aby zabezpečilo optimální přísun čerstvého vzduchu bez zbytečných tepelných strát. Zaváděním inovativních funkcí pro splnění těchto požadavků se střešní okna FAKRO stala průmyslovým standardem.
 
Automatická ventilační klapka, která zaručuje přísun optimálního množství vzduchu nebo průkopnický systém topSafe®, který výrazně zvyšuje odolnost proti vloupání, přenesly budoucnost do přítomnosti. Využívání moderních technologií umožnilo vytvářet jedny z energeticky nejúspornějších střešních oken na trhu.
 
FAKRO vyrábí široký rozsah výrobků, které transfomují podkroví na komfortní prostor pro život. Naše komplexní nabídka zahrnuje bohatý sortiment oken; jedná se o střešní okna: kyvná, výklopně-kyvná, okna se zvýšenou osou otáčení, okna pro fasádní sestavy. Tato střešní okna lze doplnit různými vnitřními a vnějšími doplňky, patří zde: rolety vnitřní a předokenní, vnější markýzy, žaluzie. Kromě střešních oken nabízíme elektrické ovládání pro okna a doplňky vybavené bezdrátovým rádiovým protokolem Z-Wave, a systémy pro odvod kouře.
 
 
 
                   
                               Výklopně-kyvná preSelect                                                                Kyvná
 
                    
                   Kyvná se zvýšenou odolností proti vlchkosti                                   Kyvná z-wave
             
                   
                          Kyvná super energeticky úsporná                        Kyvná se zvýšenou odolností Secure
 
                   
                                            Oblouková                                                  Se zvýšenou osou otáčení
 
                   
                                         Panoramatická                                                     Balkonová galerie
 
                   
                                      Pro fasádní sestavy                                                       Pro sestavy
 
                   
                                              Doplňková                                                                Atypická
               
 
 
Umístění oken ve střeše Montážní výška okna Velmi důležitá je volba výšky montáže oken v ploše střechy. Normy a návody „značí“ místo namontování střešního okna v řádné výšce od podlahy tak, aby optimálně plnilo svoje funkce.
Výška montáže střešního oknaV budovách s podlahou umístěnou níže než 25 m nad zemí by měla vzdálenost dolní hrany okna být minimálně 85 cm. V budovách s podlahou nad 25 m nad zemí by tato vzdálenost měla být nejméně 110 cm (dle nařízení Dz. U. nr 75 poz. 690). Je nutno podotknout, že čím výše od podlahy je okno namontováno, tím lepší bude prosvětlení místnosti. V souladu s normou DIN 5034-1 bod 4.2.2a má být „horní hrana průsvitné plochy okna (nebo oken) nejméně 220 cm nad podlahou“. Dalším důležitým kritériem je výška montáže střešních oken vybavených ventilační klapkou.

                                                               

 

 

Ventilace V souladu s návodem organizace Instytut Techniki Budowlanej č. 343/96 „… je nutno ventilační klapky instalovat ve výšce nejméně 200 cm nad úrovní podlahy a to od spodní hrany ventilační klapky“. Ve střešních oknech FAKRO je ventilační klapka umístěna v horní části rámu. Aby bylo okno namontované ve shodě s předpisy, musí být horní hrana okna umístěna ve výšce 220 cm. Montáž oken FAKRO (dolní hrana okna) doporučujeme ve výšce 110-140 cm od podlahy, což splňuje požadavky nastavené předpisy a zaručuje velmi dobré prosvětlení, a také vizuální kontakt s okolím. Použití kliky v dolní části křídla u oken FAKRO umožňuje pohodlnou obsluhu řádně namontovaných oken. Montáž oken v této výšce zajišťuje také montáž standardního topného tělesa pod oknem a náležité provedení ostění, díky čemuž je zaručena správná cirkulace vzduchu v okenním výklenku, což účinně omezuje vznik kondenzace.

                                                                         

 

 

Umístění okna ve střeše

Při rozhodování o umístění střešních oken je nutno brát v potaz to, že lepší světelný efekt získáme použitím několika menších oken v různých místech než při použití jednoho velkého okna.

                                               

 

Výběr rozměru okna

Střešní okna volíme dle:

plochy zasklení a typu místnosti – jako správné prosvětlení místností přirozeným světlem se udává poměr plochy okna k ploše podlahy. V případě místnosti určených k pobytu osob by měl tento poměr být nejméně 1:8, zatímco v prostorách využívaných k jiným účelům je to min 1:12.
sklonu střechy – výška okna je závislá také na sklonu střechy. Čím je úhel sklonu menší, tím výše by mělo být okno namontováno.
rozteče krokví – střešní okna jsou vybavena univerzálními montážními úhelníky, které umožňují montáž oken jak na latích tak na krokvích. Při výběru způsobu montáže doporučujeme brát v potaz několik kritérií. Rozměr okna by měl zohledňovat rozteč krokví, protože umožňují snadnou a rychlou montáž, a zajišťují stabililtu konstrukce a odolnost spojení. Rychle, snadno a trvale lze namontovat okno na latích, obvzláště tehdy, když je rozteč krokví větší než šířka okna.

 

                              Montáž na krokvích                                                                  Montáž na latích

         

Díky montáži na latích máme možnost během montáže okno vodorovně posouvat za účelem lepšího přizpůsobení místa namontování okna k profilu střešní krytiny. Montáž na krokvích se doporučuje zvláště při výměně starých oken za nové v již existujících střechách a v případě, že projekt počítá s okny velkých rozměrů. Vodorovné laťoví při výměně je nutno umístit ve vzdálenosti 30-50 cm od dolní a horní hrany okna – umožní to řádné provedení ostění (spodní kolmo, horní rovnoběžně s podlahou)

 
 
                    Montáž na latích                                 Montáž na krokvích                              Montáž při výměně

                                                                    

 

Základní typy zasklení

 

zasklení U2 – energeticky úsporné

dvojsklo 4H–St16Ar–4T.

vnější tvrzené sklo, ocelový distanční rámeček, vnitřní sklo s nízkoemisní vrstvou. Plněno inertním plynem - argonem.

 

 

Zasklení – U3 – energeticky úsporné

zasklení U3 – energeticky úsporné dvojsklo 4H–Tg16Ar–4T.

vnější tvrzené sklo, thermo distanční rámeček TGI, vnitřní sklo s nízkoemisní vrstvou. Plněno inertním plynem – argonem.

 

 

 

 

zasklení U5 – super energeticky úsporné trojsklo

4HT–Tg10Kr–4H–Tg10Kr–4HT. složeno ze tří tvrzených skel s tloušťkou 4 mm. Krajní skla mají nízkoemisní vrstvu. Obě komory mají šířku 10 mm a jsou plněny inertním plynem - kryptonem. Je zde thermo distanční rámeček TGI z umělé hmoty. zasklení určené pro dřevěná okna v plastových oknech se používá zasklení U5 se skladbou 4HT–Tg8Kr–4H–Tg10Kr–4HT.

 

 

 

zasklení U6 – super energeticky úsporné trojsklo

6H–Tg18Ar–4HT–Tg18Ar–33.2T. složeno ze tří skel: vnější tvrzené sklo, prostřední tvrzené s nízkoemisní vrstvou, vnitřní laminované bezpečnostní tř. P2A. vybveno dvěma thermo distančními rámečky TGI. Komory plněny inertním plynem Argonem.

 

 

 

zasklení U8 - pasivní čtyřsklo

4H–Tg12Kr–4HT–Tg12Kr– 4HT–Tg12Kr- 4HT. složeno ze čtyř tvrzených skel. Zasklení je vybaveno třemi nízkoemisními vrstvami a thermo distančními rámečky TGI. Komory jsou 12 mm široké a plněné inertním plynem - Kryptonem.

 

 

 

zasklení L3 – bezpečné dvojsklo

4HS–Tg14Ar–33.1T. vnější tvrzené sklo se snadno omyvatelným povrchem, thermo distanční rámeček TGI, vnitřní laminované sklo složené ze dvou vrstev skla s tloušťkou 3 mm, mezi kterými je umístěna PVB fólie tloušťky 0,38 mm. Komora je vyplněna inertním plynem - argonem. laminované sklo s nízkoemisní vrstvou je v zasklení umístěno z vnitřní strany místnosti. V případě rozbití zasklení střepy zůstávají nalepené na fólii. Laminované sklo omezuje také pronikání UV paprsků až o 92 %. vnitřní laminované sklo tř. 2(B)2 dle EN 12600.

  

 

 

 

 

zasklení P2 – bezpečnostní

dvojsklo s vnitřním laminovaným bezpečnostním sklem tř. P2A dle normy PN-EN 356, se zvýšenou odolností proti vloupání. zasklení 4HS–Tg14Ar–33.2T složeno z vnějšího tvrzeného skla se snadno omyvatelným povrchem a thermo distančního rámečku TGI. Vnitří laminované sklo je složeno ze dvou vrstev skla s tloušťkou 3 mm, mezi kterými je umístěna PVB fólie tloušťky 0,76 mm (2x0,38 mm). komora zasklení vyplněna inertním plynem - argonem. Laminované sklo s nízkoemisní vrstvou je v zasklení umístěno z vnitřní strany místnosti. omezuje pronikání UV paprsků až o 98 %.

 

 

 

 

 

Ventilační klapky

Vždy čerstvý vzduch v podkroví.

S ohledem na těsnost oken a dveří používaných v dnešním moderním stavebnictví se mohou vyskytnout problémy se zajištěním řádné ventilace. V konečném důsledku to může vést ke kondenzaci vodní páry v místnostech. Abychom eliminovali tento jev, vybavili jsme okna FAKRO různými typy ventilačních klapek:

 

Automatická ventilační klapka

V40P s průtokem vzduchu do 49 m3/h, při rozdílu tlaku 10 Pa a v závislosti na zvolené šířce okna. Díky automatické regulaci průřezu ventilačního kanálu zajišťuje přísun optimálního množství vzduchu do místnosti, zaručuje v podkroví žádoucí mikroklima a úsporu energie.

 

 

 

Účinná ventilační klapka

V35 s ruční regulací proudění vzduchu. Při úplném otevření ventilační klapky je zajištěn průtok vzduchu do 41 m3/h, při rozdílu tlaku 10 Pa a v závislosti na zvolené šířce okna. Díky zvyšenému přísunu vzduchu dochází k efektivnímu snižování vlhkosti v podkrovních prostorech, a tím je následně omezena i případná kondenzace vodní páry.

 

 

 

Typy profilů okna

Dřevo přírodní barvy

Základním materiálem pro výrobu oken je borovicové dřevo nejvyšší kvality, vrstevně klížené. Dřevo je vakuově impregnováno a lakováno ekologicky nezavádným transparentním akrylátovým lakem.

 

 

Dřevo s polyuretanovým lakem

Dřevo s polyuretanovým povlakem Do prostor, kde se periodicky objevuje zvýšená vlhkost vzduchu (kuchyně, koupelny) jsou určena okna, která jsou lakována třemi vrstvami polyuretanového laku, jež na povrchu rámu a křídla vytváří trvalý a ideálně hladký, bílý ochranný povlak.

 

 

PVC profily

PVC Okna mohou být vyrobena rovněž v kombinaci plastu a hliníku. Vícekomorové PVC profily v bílém provedení jsou zpevněny ocelovými výztužemi. Plast odolává vlhkosti a nevstřebává ji, okno má dlouhou životnost a odolává korozi. Tato okna jsou dodávána rovněž v dekoru zlatý dub a borovice. Plastová okna jsou vhodná do prostor, ve kterých se dlouhodobě vyskytuje zvýšená vlhkost (koupelny, lázně, sauny, prádelny). Použité PVC profily FAKRO jsou řazeny do nejvyšší třídy A a vyrobeny dle evropské normy EN 12608. Záruka

 

 

Výběr typů oken

 Kyvná okna jsou velmi oblíbeným typem střešních oken. Otevírají se pouze kyvně, max o 180°, což umožňuje umytí okna a obsluhu markýzy. Kyvná okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

 

                      Kyvná okna

Kyvná okna s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0-45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů. Jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39-43° splňují normu DIN 5034-1*. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm měřeno od podlahy. Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka, blokující křídlo v poloze pootočené o 160°. Okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

 

     Okna se zvýšenou osou otáčení

Okno se dvěma křídly. Horní křídlo je kyvné s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0-45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů. Jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39-43° splňují normu DIN 5034-1*. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm měřeno od podlahy. Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka, blokující křídlo v poloze pootočené o 160°. Okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

 

Okna se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením

            Okno se dvěma křídly. Horní křídlo je kyvné s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0-45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů. Jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39-43° splňují normu DIN 5034-1*. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm měřeno od podlahy. Snadné mytí vnější okenní tabule umožňuje pojistka, blokující křídlo v poloze pootočené o 160°. Okna lze vybavit vnitřními a vnějšími doplňky.

          

              Výklopně kyvná-okna

Výklopně-kyvná okna přinášejí kromě prosvětlení a možnosti větrání také přístup ke spodní hraně okna a neomezený výhled ven. Otevírají se dvěma způsoby: výklopně v rozsahu 0-35°, což umožňuje přístup k otevřenému oknu a poskytuje neomezený výhled, kyvně, díky čemuž lze umýt vnější stranu zasklení a stáhnout markýzu. Výklopně-kyvná okna mohou být vybavena vnitřními a vnějšími doplňky.

 
              
               Panoramatické okno
 Panoramatická okna vynikají velkými rozměry, které zajišťuji velmi dobré prosvětlení a velký rozsah vyklopení skřídla, a lze je tedy využít pro výstup na střechu: výklopný o 40°, umožňuje přístup k oknu a neomezený výhled, výklopný o 68°, velké rozměry oken a úhel vyklopení křídla umožňují pohodlný vstup na střechu nebo využití oken k evakuačním účelům, kyvný, používaný k mytí vnější okenní tabule a stažení markýzy. K panoramatickým oknům nabízíme bohatou paletu vnitřních a vnějších doplňků.

 

                Balkonové okno
Balkonové okno je inovativní velké dvoukřídlé střešní okno, ve kterém jeho otevřená křídla tvoří balkon. Horní křídlo se vyklápí plynule vzhůru až do úhlu 45°. Dolní křídlo se otevírá vpřed do svislé polohy. Pro zavření stačí pouze uvolnit pojistky na bočním zábradlí . Boční zábradlí je integrováno do spodního křídla a vysouvá se během jeho otevírání. Během zavírání spodního křídla se boční zábradlí balkonu opět zasunou do okna a nevyčnívají tak nad úrovní střešní krytiny. Obsluha okna s využitím kliky umístěné v dolní části horního křídla. Klika s funkcí vícebodového uzavírání bez tradičního protikusu.

 

       

 
 
          Okna pro fasádní sestavy

Okna pro fasádní sestavy jsou určena k montáži do svislých stěn (nadezdívek) v podkroví jako doplňující prvek prodlužující střešní okna. Toto řešení zaručuje velmi dobré prosvětlení a větrání místnosti a značně zvětšuje oční kontakt s okolím. Otevírají se klasickým způsobem na stranu (BD_) nebo sklopně (BVP). Okna BXP jsou neotevíratelná. Okna pro fasádní sestavy mohou být vybavena vnitřními doplňky.

 

       Termoizolační střešní výlez
Termoizolační střešní výlez představuje snadný a bezpečný výstup na střechu z obytných místností. Zaručuje také prosvětlení a umožňuje větrání místnosti. Otevírá se klasickým způsobem o 90° na pravou (FWR) nebo na levou stranu (FWL) - pohled zvenčí. Termoizolační střešní výlez lze vybavit vnitřními doplňky stejně jako klasická střešní okna.